Școala Gimnazială
nr. 22 Galați

Studiul tematic – modalitate de abordare integrată a conţinuturilor învăţării

IMG_20131202_130726

Activităţile trandisciplinare sunt activităţi care abordează o temă generală din perspectiva mai multor arii curriculare, oferind astfel o imagine cat mai complexă a temei respective.Prin intermediul acestor activităţi se urmăreşte atingerea obiectivelor tuturor ariilor curriculare într-un context integrat.

Acest tip de activităţi se desfăşoara cu rezultate bune în clasele  cu predare în alternativa Step by step unde activitatea este centrată pe copil, pe nevoile, interesele şi dorinţele lui  şi ăn funcţie de tipul de inteligenţă dominant. În aceste clase, de o mare atractivitate se bucura activităţile de studiu tematic.

Studiul tematic TOAMNA-UN CȂNTEC ÎN CULORI

Lasă un comentariu

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Sari la conținut