Școala Gimnazială
nr. 22 Galați

SEMNIFICAȚIILE ISTORICE ALE ZILEI DE 10 MAI

Afis 10 mai

Muzeul de Istorie „Paul Păltănea” Galați în parteneriat cu Școala Gimnazială nr. 22 Galați a desfasurat pe data de 11 mai 2015, ora 1400,  expunerea cu tema „Semnificațiile istorice ale zilei de 10 Mai”, zi importantă pentru istoria poporului român: Carol I devine Domnitor al României (1866), validarea proclamării Independenţei României (1877), Carol I și Elisabeta sunt încoronați rege și regină ai Regatului României (1881).

Acţiunea face parte proiectul educaţional „Muzeul şi şcoala. Ora de istorie la muzeu”, proiect care are menirea de a stimula interesul elevilor pentru istorie şi de a-i sensibiliza faţă de valorile trecutului, prin organizarea de expuneri, evocări, lecţii de istorie, mese rotunde atât la muzeu dar şi la şcoală.

Activitatea a fost susţinută de muzeograf Mariana Delia-Pohrib si s-a desfasurat la clasa a VI-a A, coordonata de doamna profesor de istorie, Barbu Charlotte.

 

Lasă un comentariu

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Sari la conținut