Școala Gimnazială
nr. 22 Galați

Şcoală şi profesori în Galaţii de altădată

DSC06250 DSC06295Proiectul intitulat „Şcoală şi profesori în Galaţii de altădată” îşi propune dezbaterea unor aspecte esenţiale legate de evoluţia şcolii gălăţene în epocă, prin ilustrarea unor repere importante pentru: instituţiile de învăţământ, activitatea şcolară şi extraşcolară, cadre didactice şi personalităţi implicate în promovarea educaţiei instituţionalizate gălăţene, într-o perioadă de confluenţă a tradiţiei cu modernitatea, în spaţiul românesc.” .   In data de 4 aprilie 2013 la Casa Cuza Voda din Galati s-a desfasurat din cadrul acestui poiect masa rotunda cu tema „Scoala galateana intre traditie si modernitate (a doua jum.a sec.al XIX-lea – prima jum.a sec.al XX-lea)”. Domnul profesor Valentin Bodea a reprezentat Scoala Gimnaziala nr.22 din Galati cu o tema intitulata „Institutul Societatii Ortodoxe Nationale a Femeilor Romane din Galati <Alexandrina Gr.Cantacuzino>”. La acesta masa rotunda au participat si elevi din clasa a VIII-a B.

Lasă un comentariu

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Sari la conținut