Școala Gimnazială
nr. 22 Galați

ȘCOALA DE VARĂ: SĂ ÎNVĂŢĂM ISTORIA LA MUZEU

                      Muzeul de Istorie Galati
ȘCOALA DE VARĂ: SĂ ÎNVĂŢĂM ISTORIA LA MUZEU

imagine(1)
Muzeul de Istorie „Paul Păltănea” Galaţi în parteneriat cu Şcoala Gimnazială nr. 22 Galaţi a desfăşuat în perioada 1 – 4 septembrie 2015, orele 900 – 1100, o serie de activităţi în cadrul proiectului ŞCOALA DE VARĂ: SĂ ÎNVĂŢĂM ISTORIA LA MUZEU, conform programului:
■ marţi, 1 septembrie 2015: atelier de lucru la Şcoala Gimnazială nr. 22, în cadrul căruia muzeograful Valentin Bodea a prezentat un bun muzeistic cu valoare deosebită din patrimoniul instituţiei. Elevii s-au documentat despre obiectul prezentat, au purtat discuţii interactive, au realizat un afiş despre bunul muzeistic prezentat şi l-au promovat către alţi vizitatori – elevi.
■ miercuri, 2 septembrie 2015: elevii au vizitat secţiile Muzeului de Istorie „Paul Păltănea” din municipiul Galaţi, au fotografiat exponatele care i-au impresionat şi le-au prezentat în cadrul unei expoziţii.
■ joi, 3 septembrie 2015: elevii au vizitat şi fotografiat trei monumente istorice din municipiul Galaţi, sub îndrumarea muzeografului Valentin Bodea şi a doamnei profesoare Charlotte Barbu.
■ vineri, 4 septembrie 2015: atelier de creare afiş/pliant din fotografiile realizate de elevi şi au prezentat expoziţiea de fotografii la Şcoala Gimnazială nr. 22.
Activităţile desfăşurate la Şcoala Gimnazială nr. 22 şi la Muzeul de Istorie „Paul Păltănea” Galaţi au avut menirea de a stimula interesul elevilor pentru cunoaşterea istoriei, sensibilizarea şi implicarea acestora în valorificarea patrimoniului cultural.

Galerie foto

Lasă un comentariu

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Sari la conținut