Școala Gimnazială
nr. 22 Galați

Şcoala 22, premiată pentru ecologie

Autor:   Roxana Artene Penciu

Publicat Miercuri, 01 Iulie 2009
Şcoala nr. 22 „Dimitrie Cantemir” a primit menţiune la premierea finaliştilor din cadrul proiectului ecologic „Verdis”, derulat de Asociaţia MaiMultVerde şi Eco Tic. Proiectul a avut drept scop antrenarea unor şcoli şi licee din oraşele Bucureşti, Braşov, Cluj, Galaţi şi Iaşi în activităţi de informare, colectare selectivă de deşeuri electrice şi electronice (DEEE), hârtie şi plastic. 

Competiţia a avut mai multe etape şi a oferit premii în valoare totală de 8.000 de euro.  S-a colectat o cantitate totală de 110 tone de deşeuri: 66 tone de hârtie, 12 tone de plastic şi 32 tone DEEE.

Şcoala Nr. 22 „Dimitrie Cantemir” din Galaţi a antrenat în acest proiect aproximativ 50 de elevi, coordonaţi de profesoara Cătălina Drăgan. Ei au organizat o campanie de colectare, reuşind să strângă în total 260 kg de DEE (deşeuri electrice şi electronice).

Lasă un comentariu

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Sari la conținut