Școala Gimnazială
nr. 22 Galați

“Săptămâna Europeană a Mobilităṭii” la Şcoala Gimnazială Nr. 22, Galaṭi

Miercuri, 20 septembrie 2017, elevii Şcolii Gimnaziale nr. 22, Galaṭi,  sub îndrumarea cadrelor didactice, alături de Secṭia de Poliṭie nr. 3 Galaṭi ṣi Asociaṭia de părinṭi “Dimitrie Cantemir”, au marcat “Săptămâna Europeană a Mobilităṭii” prin desfăṣurarea activităṭii BIKE TO SCHOOL.

Astfel, aceṣtia s-au deplasat de la domiciliu către ṣcoală ṣi de la ṣcoală către domiciliu folosind ca mijloc de transport bicicleta. Această acṭiune a reprezentat un prilej de a reflecta asupra modalitaṭilor de protejare a mediului înconjurător combătând poluarea, concomitent cu promovarea unui stil de viaṭă activ ṣi sănătos.

Iniṭiativa a constituit un real succes atrăgând un număr mare de elevi atât de la ciclul primar cât ṣi gimnazial. Renunṭând pentru o săptămână sau numai pantru o zi la maṣina personală sau la mijloace de transport în comun aducem beneficii imense atât mediului, cât ṣi sănătăṭii noastre.

Prof. Avram Paula – Roxana

 

Lasă un comentariu

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Sari la conținut