Școala Gimnazială
nr. 22 Galați

PROIECTUL NAȚIONAL „COMORILE BASMULUI ROMÂNESC”

În acest proiect coordonat de Școala Gimnazială Nr.22, Galați  (prof. coordonator: Gaiu Florentina) și de Școala Gimnazială Miron Costin, Galați (prof. coordonator: Ciubotaru Adriana), aprobat de  Consiliul de Administrație al Inspectoratului Școlar Județean Galați (adresa nr.14239/30.10.2014) sunt implicate 42 de unități școlare din 21 de județe ale țării.

DSC01275

 

Proiectul se adresează elevilor de clasa a V-a care doresc să-și îmbogățească universul cultural și să redescopere frumusețea literaturii române prin lectura basmelor românești.

Basmele românești reprezintă domeniul care ni s-a părut o categorie de lecturi care îi va apropia din nou pe elevi de personajele literare, de universul fantastic al literaturii, de momentele unice ale firelor epice, atrăgându-i pe elevi prin ineditul activitatilor propuse.

DSC01278

DSC01279

 

 

La lansarea proiectului au participat școlile partenere din municipiul Galați, care au vizitat expoziția de castele de la Biblioteca Școlii Gimnaziale „Miron Costin”.

DSC01285

 

Acest proiect educațional se derulează în parteneriat cu instituții publice din județul Galați precum: Biblioteca V.A.Urechia, Centrul Cultural Dunărea de Jos Galați, Casa Corpului Didactic, Teatrul Dramatic „Nae Leonard, secția „Gulliver” etc. .

DSC01294 (1)

DSC01297.1

Lasă un comentariu

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Sari la conținut