Școala Gimnazială
nr. 22 Galați

PROIECTUL EDUCAȚIONAL „COMORILE BASMELOR ROMÂNEȘTI”

ORGANIZATORI:

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 22 GALAŢI, coordonator, prof. Gaiu Florentina
ŞCOALA GIMNAZIALĂ „MIRON COSTIN” GALAŢI, coordonator, prof. Ciubotaru Adriana

                Proiectul „Comorile basmelor românești” a fost conceput în vederea găsirii celor mai eficiente modalităţi de stimulare a interesului elevilor pentru lectură şi carte, dar, mai ales, pentru redescoperirea basmelor românești, ca lecturi educative si stimulative.
           Activităţile derulate în fiecare unitate școlară parteneră în etapa implementării proiectului au ca obiectiv dezvoltarea capacităţii creatoare a elevilor, redeșteptarea apetitului pentru lectură, identificarea cu anumite personaje din basme, extragerea de învățăminte din conținutul basmelor, dar și familiarizarea cu texte din literatura română.
             Concursul organizat în cadrul proiectului este unul de verificare a lecturii basmelor propuse în bibliografie(etapa I), dar și de creativitate, elevii redactând texte originale(etapa finală). 

https://proiectcomorilebasmelor.weebly.com/

 

Lasă un comentariu

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Sari la conținut