Școala Gimnazială
nr. 22 Galați

PROIECT INTERNAȚIONAL ETWINNING ,,DISTANCE LEARNING WITH WEB 2 TOOLS”

         Dintre multitudinea de activități efectuate în cadrul proiectului internațional ,,DISTANCE LEARNING WITH WEB 2 TOOLS” de elevii clasei a VIII-a B , coordonați de d-na profesor diriginte , Culachi Duța, amintim de sarbatorirea Zilei Internationale a apei pe 22 martie prin care elevii participanți la proiect din toate țările și-au notat câte un cuvânt dând înțeles semnificatiei apei pentru ei, astfel :,,Water is the most valuable resource in the world. Water means life, health, hygiene, a conection with nature.”

        Scopul proiectului nostru este de a sprijini adoptarea tehnologiilor digitale și a pedagogiilor inovatoare și deschise în educație, formarea elevilor și profesorilor precum și crearea unei carți electronice e-book privind utilizarea instrumentelor web 2.0 ca produs al proiectului. 

        În acest proiect dinamic, solicitant dar și interesant deopotrivă, elevii au folosit numeroase instrumente web 2.0  printre care :

-Voicethread (elevii și-au făcut urări de început de an);

-Thinglink -prin care au introdus și descris pe o hartă online orașele cele mai importante ale țărilor participante in proiect;

-Elevii și-au creat Avatare print-un alt instrument web 2.0.;

-Kahoot -au creat chestionare cu întrebări despre orașele introduse de fiecare prin Thinglink;

-Toți participanții am creat un poem acrostic folosind literele din numele proiectului.Mentorii Din țările participante au format grupe mixte și au creat câte o strofă din acest poem ca în imaginile atașate.

Lasă un comentariu

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Sari la conținut