Școala Gimnazială
nr. 22 Galați

Proiect educațional ,,ORA DE LECTURĂ”

DSC_0075

Vineri, 29 octombrie 2013, elevii clasei a II-a C au participat la lansarea proiectului de parteneriat educațional ,,Ora de lectură” care a avut loc la Școala Gimnazială Nr. 11 Galați.

Acest proiect vine în continuarea celui desfășurat în anul școlar trecut ,,Eco-Art în grădina copilăriei” și a devenit un obicei de a ne întâlni lunar cu școlile partenere pentru a derula împreună diverse activități, de  a învăța lucruri noi unii de la alții, de a comunica cu copii de aceeași vârstă, dar din școli diferite. Partenerii noștri sunt elevi și cadre didactice de la Școlile Nr. 2, 3, 11, 17, 19, Liceul de Artă.

Activitățile desfășurate în cadrul acestui proiect au la bază lectura și interpretarea originală a textelor lecturate.

În cadrul primei reuniuni de anul acesta, am avut plăcerea de a-l invita în rândul nostru pe scriitorul Victor Cilincă. Acesta le-a destăinuit copiilor taine în ale scrisului, iar la sfârșit le-a împărțit cu generozitate autografe.

DSC_0071 DSC_0074 DSC_0075 DSC_0077 DSC_0063 DSC_0069

Lasă un comentariu

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Sari la conținut