Școala Gimnazială
nr. 22 Galați

PROIECT EDUCAȚIONAL ”FILE DE MEMORIE EVREIASCĂ”

”ANTIDISCRIMINARE: SĂ NE REAMINTIM DE HOLOCAUST PENTRU A NU MAI FI NICIODATĂ!”

Muzeul de Istorie „Paul Păltănea” Galaţi, în parteneriat cu Şcoala Gimnazială nr. 17 Galaţi, Şcoala Gimnazială nr. 22 Galaţi şi Colegiul Tehnic „Traian Vuia” Galaţi, a organizat  joi, 19 februarie 2015, ora 10,00, expunerea cu tema „ANTIDISCRIMINARE: SĂ NE REAMINTIM DE HOLOCAUST PENTRU A NU MAI FI NICIODATĂ!” .

Acţiunea  a făcut  parte din proiectul educaţional „File de memorie evreiască”, iniţiat de Şcoala Gimnazială nr. 17, Şcoala Gimnazială nr. 22 şi Colegiul Tehnic „Traian Vuia” din Galaţi şi îşi propune să releve îndatoririle civice ale generaţiei actuale faţă de moştenirea trecutului, să cultive valorile umane, să condamne atitudinile antisemite şi rasiste şi să denunţe pe cei care promovează ura, vrajba, dezbinarea şi războiul.

Activitatea susţinută de muzeograf  Valentin Bodea s-a desfăşurat  la Şcoala Gimnazială nr. 22, str. Zidarilor, nr. 5, Galaţi.

 

 

Lasă un comentariu

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Sari la conținut