Școala Gimnazială
nr. 22 Galați

O RAZĂ DE SOARE

IMG_2715
Prin acest proiect tinerii voluntari din Clubul Impact 22 şi-au propus să petreacă o zi împreună cu 10 copii cu dizabilităţi neuro-motorii. Impreuna cu Asociatia ,,Speranta si Vis Implinit” am decis ca beneficiarii sa fie copii de la Asociatia Persoanelor cu Handicap „Sporting Club Galati.
Pentru aceasta, în prima parte a proiectului s-au îmbinat diverse metode de fundraising pentru colectarea fondurilor necesare achiziţionării unor cadouri pentru copii. Partea a doua a proiectului a constat în pregătirea unui spectacol educativ şi vizita la centrul de copii. Prezentarea spectacolului, interacţiunea dintre aceştia şi tinerii voluntari şi stabilirea unor relaţii de prietenie, au reuşit  să le aducă bucurie în sufletele acestor copii, încredere în sine şi în semeni.
Activităţi:
       Pregătirea spectacolului;
       Vizita la centrul de copii cu dizabilităţi neuro-motorii, împărţirea darurilor;
       Prezentarea programului artistic:
·               D-l Goe, de I.L.Caragiale;
·               La pârâu, de George Coşbuc;
·               Într-o gară (monolog), „Viaţa pe un peron” de Octavian Paler ;
·               Cântece ;
·               Dansuri ;
       Realizarea de desene şi lucrări folosind tehnica Origami .
DSC_5579 IMG_2715 DSC_5549

Lasă un comentariu

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Sari la conținut