Școala Gimnazială
nr. 22 Galați

La Şcoala Nr. 22, „Copilăria – simbolul vacanţei”

Cadrele didactice de la Şcoala Nr. 22 şi-au propus să aibă grijă de vacanţa copiilor şi au organizat o serie de activităţi distractive şi creative, având în vedere că elevii provin din familii fără posibilităţi materiale.

Şcoala de vară se desfăşoară până la sfârşitul acestei săptămâni sub genericul „Copilăria – simbolul vacanţei”. Micii vrăjitori au fost invitaţi la o  serie de experimente distractive şi aşa au învăţat câte puţin şi din tainele chimiei. Iubitorii naturii şi ai micilor vieţuitoare au participat la Muzeul de Ştiinţele Naturii la un curs despre insecte, unde au descifrat mai multe mistere ale acestei lumi de proporţii mici. Jocurile şi poveştile fac casă bună cu vacanţa, aşa că foarte multe dintre activităţi au fost centrate pe descoperirea unor modalităţi distractive, dar şi instructive ale acestor preocupări. Ateliere de creaţie, concurs pentru desemnarea celui mai bun actor, bibliotecă virtuală şi lecţie de astronomie, concurs de go sunt alte manifestări care-i vor ţine pe elevi captivaţi şi alături de şcoală, până pe 12 iulie.

Autor:   Roxana Artene Penciu

Publicat Miercuri, 10 Iulie 2013 – Viata libera

Lasă un comentariu

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Sari la conținut