Școala Gimnazială
nr. 22 Galați

Eminescu în sufletul nostru…

În fiecare an, pe data de 15 ianuarie, Mihai Eminescu, „Luceafărul poeziei românești” ajunge la inimile celor care îl omagiază. Anul acesta se împlinesc 170 de ani de la nașterea celui mai mare poet român.

Elevii Școlii Gimnaziale Nr.22 Galați și Grupa ”Fluturașilor” de la Grădinița Nr.14 au marcat evenimentul printr-o serie de acțiuni. Ei au lecturat poezii, au căutat informaţii diverse despre autor, au recitat, au audiat cântece, reuşind, în final, să se întreacă în concursuri diverse, să descopere informaţii inedite şi să le prezinte şi celorlalţi colegi şi bineînţeles să-şi îmbogăţească cunoştinţele legate de marele poet naţional Mihai Eminescu. La finalul activităţilor elevii implicaţi au fost recompensaţi cu premii şi diplome.

Lasă un comentariu

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Sari la conținut