CONCURSUL ”EDUCAȚIA TEHNOLOGICĂ ȘI TEHNOLOGIA INFORMAȚIEI – PUNTE CĂTRE VIITOR”
LA a III-a EDIȚIE
Sâmbătă, 20 mai, școala noastră a organizat a III-a ediție a concursului interjudețean ”Educația tehnologică și tehnologia informației – punte către viitor”, cuprins în CAER 2017, domeniul Tehnic, poziția 1567. Concursul face parte din proiectul cu același nume, coordonat de doamnele profesoare Tudorache Valentina și Secrieru Mihaela.
Inițiat în anul 2014, concursul a atras de la o ediție la alta un număr tot mai mare de participanți. Concursul se adresează elevilor de gimnaziu. În acest an au participat elevi din 26 de județe.
Elevii au avut două probe: o probă teoretică cu întrebări cu caracter interdisciplinar și o probă practică (prezentare PowerPoint, Prezi, afiș, poză, pliant, machete, la alegere). Cele două probe au avut drept scop dezvoltarea deprinderilor de utilizare a unui sistem de calcul, cunoaşterea modului de utilizare a unor medii informatice de lucru şi realizarea unor produse care să dezvolte capacitățile antreprenoriale şi creativitatea elevilor participanţi.
Participanţii s-au remarcat prin cunoștințe de cultură generală, prin creativitate, expresivitate şi o experienţă bogată în utilizarea calculatorului.
Experienţa pozitivă acumulată prin participarea la acest proiect permite formarea unor seturi de valori şi atitudini care valorizează competenţele cheie care se adresează direct domeniului specific de cunoaştere academică.
Director,
Prof. Tudorache Valentina