Școala Gimnazială
nr. 22 Galați

COMORILE BASMELOR ROMÂNEȘTI

PROIECTUL EDUCAȚIONAL ​„COMORILE BASMELOR ROMÂNEȘTI”  2022-2023      

Proiectul „Comorile basmelor românești” a fost conceput în vederea găsirii celor mai eficiente modalităţi de stimulare a interesului elevilor pentru lectură şi carte, dar, mai ales, pentru redescoperirea basmelor românești, ca lecturi educative si stimulative.
Activităţile derulate în fiecare unitate școlară parteneră în etapa implementării proiectului au ca obiectiv dezvoltarea capacităţii creatoare a elevilor, redeșteptarea apetitului pentru lectură, identificarea cu anumite personaje din basme, extragerea de învățăminte din conținutul basmelor, dar și familiarizarea cu texte din literatura română. Concursul organizat în cadrul proiectului este unul de verificare a lecturii basmelor propuse în bibliografie(etapa I), dar și de creativitate, elevii redactând texte originale(etapa finală).
Proiectul se derulează din 2014, adunând , la fiecare ediție, exemple valoroase de bune practici adunate în revista „Comorile basmelor românești”, dar și creații autentice ale elevilor participanți care dovedesc faptul că sunt și buni scriitori, nu numai buni cititori.
Vă invităm să răsfoiți publicațiile fiecărei ediții și să intrați, ușor , ușor, într-o lume magică, de basm!

                                                                                                                         COORDONATORI,
prof. Gaiu Florentina, ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 22 GALAŢI
prof. Ciubotaru Adriana, 
ŞCOALA GIMNAZIALĂ „MIRON COSTIN” GALAŢI

 

COMORILE BASMELOR ROMÂNEȘTI SITE PROIECT

 

Lasă un comentariu

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Sari la conținut