Școala Gimnazială
nr. 22 Galați

Climate Action Project

Începutul lunii octombrie a debutat cu o nouă ediție a proiectului internațional Climate Action Project. Acest proiect are în vedere o tematică de mare actualitate – schimbările climatice, ce are ca scop informarea și educarea elevilor și implicit a cadrelor didactice, părinți, bunici, comunitatea locală cu terminologia specifică și cu metode și comportamente ecologice ce au ca scop prevenirea sau reducerea acestor schimbări ce se manifestă la nivelul elementelor și fenomenelor climatice. Proiectul propune desfășurare, pe o perioadă de șase săptămâni, a unor activități la nivelul clasei, dar și la nivel international, național: de identificare a terminologiei climă/vreme, a cauzelor ce determină schimbări ale climei – gazele de eșapament, fumul de la fabrici, uzine, hornuri ale caselor, utilizarea centralelor termice- , a efectelor pe care le are asupra elementelor climatice – temperatură, precipitații, direcția curenților de aer-, identificarea de soluții pentru încetinirea schimbărilor ce au loc la nivelul climei, interacțiune cu elevi de pe alte continente și discuții constructive în scopul dezvoltării durabile.

Școala noastră s-a implicat într-un număr mare, desfășurând activități de impact la atât la nivel primar cât și gimnazial, însumând efortul a 21 de cadre didactice și 421 de elevi.  Primele trei săptămâni au început în forță cu activități interesante, distractive raportate la nivelul de dezvoltare psiho-comportamentală a elevilor.

Prof. Petrescu Ana-Maria

Dintre activitățile noastre:

 

Climate Action Project

Lasă un comentariu

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Sari la conținut