Școala Gimnazială
nr. 22 Galați

Arc peste timp: 1859 – 2014 155 de ani de la Unirea Principatelor Române

Afis Arc peste timp
Muzeul de Istorie „Paul Păltănea” Galaţi vă invită vineri, 21 februarie 2014, ora 9:00, să luaţi parte la evocarea cu tema:
Arc peste timp: 1859 – 2014
155 de ani de la Unirea Principatelor Române”.
În cadrul evenimentului, va fi susţinută expunerea ştiinţifică „Unirea Principatelor Române – semnificaţii istorice locale şi naţionale” de către  muzeograful Elena-Ingrid Bahamat şi se va desfăşura concursul tematic „Alexandru I. Cuza. Galaţii. Unirea Principatelor Române”.
La acţiune participă profesori şi elevi de la Şcoala Gimnazială „Sf. Împăraţi”, Şcoala Gimnazială „Sf. Grigore Teologul”, Şcoala Gimnazială „Mihail Sadoveanu”, Şcoala Gimnazială nr. 16, Şcoala Gimnazială nr. 17, Şcoala Gimnazială nr. 22, Şcoala Gimnazială nr. 24, Şcoala Gimnazială nr. 28 şi Şcoala Gimnazială Frumuşiţa din Galaţi.
Manifestarea culturală va avea loc la Muzeul „Casa Cuza Vodă”, str. Al. I. Cuza, nr. 80, Galaţi.

Lasă un comentariu

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Sari la conținut