Școala Gimnazială
nr. 22 Galați

26 Septembrie – Ziua Europeană a Limbilor Străine

ZIUA LIMBILOR EUROPENE

Let’s celebrate the European day of Languages!

Elevii de la ciclul gimnazial din cadrul Şcolii Gimnaziale Nr. 22 Galaṭi au marcat Ziua Europeană a Limbilor Străine (26 septembrie) prin participarea la mai multe activități, sub îndrumarea profesorilor de limbi străine. Proiectul “Let’s celebrate the European day of Languages” a promovat diversitatea multilingvistică și culturală ṣi a urmărit încurajarea elevilor pentru învățarea limbilor străine pe tot parcursul vieții, nu numai într-un context școlar, ci și în afara acestuia. Activităţile au debutat cu discuţii referitoare la Ziua Europeană a Limbilor ṣi semnificaṭia acesteia, precum ṣi cu vizualizarea unui material power-point. Elevii au lucrat apoi pe ateliere ṣi au realizat coifuri cu steaguri reprezentând diferite ṭări din Europa, având inscripṭionate formule de salut în diferite limbi pe care elevii le-au folosit pe parcursul întregii zile în comunicarea profesor –elev, elev- elev. Parada coifurilor s-a realizat în curtea ṣcolii sub deviza “A saluta înseamnă a-l primi pe celălalt în pace în inima ta”. De asemenea, a fost amenajat un panou tematic cu formule de salut scrise de elevi în diferite limbi. Ȋn final a fost organizată o tombolã în cadrul căreia elevii au redactat o formulă de politeṭe într-o limbă străină, cei mai norocoṣi fiind premiaṭi cu o carte în limba franceză sau engleză.Copiii au fost entuziaṣti ṣi au participat cu plăcere la activităṭi.Prof. limbi moderne, Grigoriu Elena, Avram Paula – Roxana, Constandache RoxanaŞcoala Gimnazială Nr. 22 Galaṭi

https://edl.ecml.at/Events/EventsDatabase/tabid/1772/EventID/24758/language/ro-RO/Default.aspx

Lasă un comentariu

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Sari la conținut