Școala Gimnazială
nr. 22 Galați

2 APRILIE – ZIUA INTERNAȚIONALĂ A CĂRȚII PENTRU COPII

                  

             Începând cu anul 1967, în fiecare an, pe 2 aprilie (data nașterii scriitorului Hans Christian Andersen) în întreaga lume se sărbătorește ZIUA INTERNAȚIONALĂ A CĂRȚII PENTRU COPII ȘI TINERET.

            În întâmpinarea acestui eveniment,  biblioteca Școlii Gimnaziale Nr.22 Galați a pregătit pentru public: expoziție de carte din literatura pentru copii și tineret.

            Elevi ai clasei I D Step by Step, coordonați de prof.înv. primar  Simona Maravela, au sărbătorit acest eveniment prin activitatea extracurriculară – ” Povestitorul copiilor- H.C.Andersen”.

           Elevii au intrat în universul poveștilor prin intermediul personajelor cunoscute de ei și au demonstrat că munca și efortul depuse pentru realizarea unei cărți îți dau satisfacții imense și respect pentru carte.

           Scopul  acestei zile a fost de a le însufleți dragostea pentru carte și de a îndrepta atenția copiilor către lectură, îmbogățirea vocabularului, dezvoltarea aptitudinilor și a limbajului.

   

Lasă un comentariu

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Sari la conținut