![](https://i0.wp.com/scoala22galati.ro/site/wp-content/uploads/2020/10/f843e5eb-a9f1-46c5-9b81-e4871234e995.jpg?fit=1024%2C1024)
În 2020, Săptămâna UE a programării a avut loc între 10 și 25 octombrie.
Săptămâna UE a programării este o mișcare de bază care celebrează creativitatea, rezolvarea de probleme și colaborarea prin programare și alte activități tehnologice. Ideea este de a face programarea mai vizibilă, de a le arăta tinerilor, adulților și vârstnicilor cum își pot aduce ideile la viață prin programare, de a demistifica aceste aptitudini și de a aduce oamenii motivați împreună, pentru a învăța.
În 2019, 4,2 milioane de oameni din peste 80 de țări din întreaga lume au luat parte la UE Code Week. Școala noastră a fost înscrisî pe harta programării cu diferite activități :
https://padlet.com/simonamaravela/h1f8dcql8ynxvux3
![](https://i1.wp.com/scoala22galati.ro/site/wp-content/uploads/2020/10/d6a6cc6a-e0b8-4f5c-b772-4b892d8ee609.jpg?fit=1024%2C1024)