Proiectul ”Arta care iluminează”

În perioada 24-26 februarie 2020 Școala Gimnazială Nr. 22 Galați a găzduit Proiectul ”Arta care iluminează” derulat în parteneriat cu doamna Elena Harja-pictor și scriitor de literatură pentru copii- în calitate de promotor proiect și coordonat la nivelul școlii de doamna prof. Gaiu Florentina.

Doamna Elena Harja, scriitor de literatură pentru copii, a lecturat copiilor din toate clasele multe dintre poveștile sale, încurajându-i sa citească, antrenându-i pe copii în discuții despre valorile morale reliefate în cărțile pe care le citesc.

De asemenea, doamna Elena Harja împreună cu ceilalți doi voluntari care au însoțit-o, le-a prezentat copiilor câteva din picturile sale, ilustrând chiar poveștile citite, evidențiind necesitatea că arta, în orice formă a sa trebuie să promoveze valorile morale.

Proiectul ”Arta care iluminează”, a avut în vedere implicarea tuturor elevilor, atât de nivel primar, cât și gimnazial și a fost un impact pozitiv în rândul copiilor.