![](https://i0.wp.com/scoala22galati.ro/site/wp-content/uploads/2020/02/80b5b288-5e53-4f8c-8140-1f89436d7e00.jpg?fit=1024%2C768)
În perioada 24-26 februarie 2020 Școala Gimnazială Nr. 22 Galați a găzduit Proiectul ”Arta care iluminează” derulat în parteneriat cu doamna Elena Harja-pictor și scriitor de literatură pentru copii- în calitate de promotor proiect și coordonat la nivelul școlii de doamna prof. Gaiu Florentina.
![](https://i1.wp.com/scoala22galati.ro/site/wp-content/uploads/2020/02/a07d03a3-25b5-4658-81e5-b9e902dd327d-1-1.jpg?fit=1024%2C768)
Doamna Elena Harja, scriitor de literatură pentru copii, a lecturat copiilor din toate clasele multe dintre poveștile sale, încurajându-i sa citească, antrenându-i pe copii în discuții despre valorile morale reliefate în cărțile pe care le citesc.
De asemenea, doamna Elena Harja împreună cu ceilalți doi voluntari care au însoțit-o, le-a prezentat copiilor câteva din picturile sale, ilustrând chiar poveștile citite, evidențiind necesitatea că arta, în orice formă a sa trebuie să promoveze valorile morale.
Proiectul ”Arta care iluminează”, a avut în vedere implicarea tuturor elevilor, atât de nivel primar, cât și gimnazial și a fost un impact pozitiv în rândul copiilor.