HOUR OF CODE

În perioada 7-13 decembrie, se organizează, evenimentul internațional Hour of Code. Acesta oferă elevilor primii pași în descoperirea tainelor programării. Anul acesta, elevii vor putea afla cum pot fi utilizatori inteligenți ai tehnologiei și cum să fie în siguranță pe Internet. Pentru aceasta s-au propus o serie de activități interactive și un joc Interland. Interland este un joc online plin de aventuri, care face ca învățarea despre siguranța digitală și cetățenie să fie interactivă și distractivă – la fel ca internetul în sine. Aici, copiii își vor ajuta colegii Internauți să lupte împotriva hackerilor, tentativelor de phishing, agresorilor și celor care împărtășesc prea multe, punând în practică abilitățile de care au nevoie pentru a fi buni cetățeni digitali.

Link catre joc: https://beinternetawesome.withgoogle.com/ro_ro/interland