MIHAI EMINESCU-”PRIETEN BLÂND AL SUFLETULUI MEU…”

Anul acesta, elevii clasei a II-a C, îndrumați de doamna prof. înv. primar Pană Doina-Iuliana au avut ocazia să demonstreze cât de bine cunosc biografia ”Luceafărului poeziei românești” luând parte la o activitate-concurs  organizată în sala de bibliotecă a școlii noastre.

Prima probă, cea teoretică, a vizat  informații despre viața și activitatea literară a marelui poet, iar cea de-a doua probă a constat într-un frumos recital de poezii , la alegere.

Toți copiii au dovedit respectul pentru valorile umane ale culturii româneşti și că au  înclinație pentru a deveni “cel mai bun recitator”;

PROIECTUL EDUCAȚIONAL AVE – „ASTA VREAU EU!”

Proiectul  educațional  AVE – „Asta Vreau Eu!”

Proiectul AVE, coordonat de Inspectoratul Teritorial de Muncă Galați în parteneriat cu  Inspectoratul Școlar Județean  este un proiect de educare privind securitatea și sănătatea în muncă și de orientare în carieră a elevilor, stimulând dezvoltarea competențelor emoționale, sociale și practice ale elevilor și având ca scop îndrumarea acestora către meserii care corespund cu trăsăturile lor, pe de o parte, și cerințelor de pe piața muncii, pe de altă parte.

La nivelul județului Galați, proiectul AVE a fost implementat  la  Școala Gimnazială nr. 22 din Galați și la Liceul Tehnologic nr. 1 din comuna Cudalbi.

Propunerea participării la  proiectul „Asta Vreau Eu” a fost primită cu entuziasm de elevii clasei a VII-a C de la   Școala Gimnazială Nr. 22, coordonați de doamna profesoară Gaiu Florentina. Au înțeles că pot trece dincolo de ușile „închise” ale meseriilor pe care le pot alege.

După lecțiile informative susținute de doamna inspector de muncă  Migireanu  Donatella și de profesorul diriginte, în care elevii au fost instruiți privind sănătatea și securitatea în muncă  și au învățat să identifice posibile riscuri și modalități de minimizare prin utilizarea echipamentului de protecție , elevii au trecut pragul unor instituții precum Radio Galați, NAVROM, Șantierul Naval, Digi TV, Meri Cofetărie, Liceul Tehnologic Căi Ferate, luând contact direct cu medii diferite de muncă, familiarizându-se cu specificul activității acestora.

Proiectul și-a atins obiectivele și s-a bucurat de un real succes atât în rândul elevilor și al cadrelor didactice cât și în rândul părinților.

Mulțumim coordonatorilor, mulțumim partenerilor pentru sprijin, mulțumim întregii echipe care a reușit sa dea contur și finalitate unui proiect valoros!

Expoziție de cărți poștale și icoane dedicată Centenarului României!

Expoziția de cărți poștale și icoane dedicată Centenarului României! Au participat elevii claselor V-VIII coordonați de d-nele prof. Barbu Charlotte, Panici Doinita, Petrea Luminita și Vintilă Ileana.

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 22 ȘI MAREA UNIRE

MAREA UNIRE de la 1 Decembrie 1918 reprezintă un eveniment major în istoria României.

Pentru a sărbători Anul Centenarului,  Școala Gimnazială Nr. 22  propune elevilor săi o abordare interdisciplinară  a evenimentului, menită să le dezvolte creativitatea, imaginația și respectul față de cei care au contribuit la realizarea ROMÂNIEI MARI.

Elevii și cadrele didactice  împreună cu diverși parteneri  desfășoară activități  cu impact atât în rândul elevilor cât și a comunității locale.

Prin aceste activități, sărbătorim credința românilor care au făcut Unirea că toată suflarea românească trebuie să trăiască împreună, într-un singur stat ”ROMÂNIA”  și ambiția românilor de a rămâne împreună după 100 de ani de la MAREA UNIRE.

Director,

Prof. Valentina Tudorache

SĂPTĂMÂNA PORȚILOR DESCHISE

În perioada 22- 26 octombrie, Şcoala Nr. 22 a  organizat „Săptămâna porţilor deschise”, care a debutat cu o activitate dedicată Centenarului Marii Uniri, desfăşurată în parteneriat cu asociaţiile „Frontiera gălăţeană” şi „Galaţi, oraşul meu”, care au donat unsprezece basoreliefuri cu conducători marcanţi ai poporului român, şi cu asociaţia „Tradiţia militară”.

După semnarea actelor oficiale de donaţie s-a desfăşurat o slujbă religioasă de sfinţire a basoreliefurilor. În încheiere, elevii şcolii au susţinut un program artistic dedicat Centenarului Marii Uniri, care a impresionat şi emoţionat prin calitate şi abordarea aleasă.
Pe parcursul întregii săptămâni, Şcoala Nr. 22 a fost vizitată de aproximativ 300 de preşcolari de la grădiniţele din circumscripţie şi de părinţii acestora, care au desfăşurat activităţi interactive cu elevii şi profesorii.