Misiunea şcolii

„EFICIENŢĂ – CALITATE – PROFESIONALISM”

Şcoala gimnazială nr. 22 este un centru de resurse şi servicii educaţionale oferite comunităţii în condiţiile deschiderii spre spaţiul integrator european din care România face parte şi în care vor evolua de acum înainte elevii noştri. Iată de ce ne propunem să-l ajutăm pe elev să-şi descopere potenţialul, pe care să-l folosească în mod competent, creativ şi flexibil, astfel încât să se adapteze cerinţelor unei societăţi dinamice, în permanentă schimbare.

Pentru a ne putea realiza viziunea, misiunea noastră pe termen mediu este să promovăm principiile unui management optim realizării unui climat educaţional incluziv; să promovăm principiul egalizării şanselor în scopul integrării şcolare; să asigurăm tuturor elevilor o educaţie de calitate prin centrarea învăţământului pe elev: prin utilizarea unor noi metodologii de lucru şi abordarea educaţiei din perspectiva serviciilor comunităţii, prin implicarea părinţilor şi reprezentanţilor comunităţii în pregătirea şi evoluţia în carieră a elevilor, prin valorificarea tradiţiilor locale în raport cu nevoile comunitare.

.