SAPTAMANA EDUCATIEI GLOBALE- PACEA PRIN OCHI DE COPIL

PACEA PRIN OCHI DE COPIL

În cadrul Săptămânii Educației Globale, elevii clasei ID Step by Step, îndrumați de doamna prof. înv. primar Simona Maravela și doamna bibliotecar Corina Gîlea au participat la activitatea „Pacea prin ochi de copil” care s-a desfașurat la biblioteca școlii.

Copiii  au adunat şi au analizat informaţii importante în legătură cu viziunile lor despre pace şi părerile lor despre pace, au scos în evidenţă importanţa respectării mediului, animalelor, plantelor şi resurselor naturale, pentru ca pacea să fie adevărată şi de durată.

Elevii clasei ID Step by Step au accentuat cum, pentru ei, construirea păcii începe la nivel individual, în cadrul familiei şi prietenilor, pentru ca apoi să continue în exterior.

Obiectivele activității au fost atinse:

• Importanța reducerii treptate a discriminarii de orice tip și realizarea integrării sociale;
  • Asumarea de roluri si responsabilitati in viata sociala de catre elevi prin stabilirea de relatii de prietenie si cooperare intre copii;
  • Constientizarea de catre copii a drepturilor si beneficiilor pe care le au.

La finalul activității elevii au primit diplome,  semne de carte și au observat imaginile expuse  în expoziția bibliotecii.

www-kizoa-com_collage_2016-11-15_10-22-03 www-kizoa-com_collage_2016-11-15_10-28-27