Let’s meet in Europe!

În anul școlar școlar 2023 – 2024, elevii clasei a II-a A de la Școala Gimnazială Nr. 22 din Galați, au participat cu bucurie la activitățile proiectului eTwinning ” Let’s meet in Europe!”. Elevii, împreună cu doamna învățătoare s-au aventurat în călătoria cunoașterii tradițiilor, obiceiurilor și cultura celor 18 țări partenere din proiect, precum: Turcia, Grecia, Italia, Serbia, Lituania, Letonia, Polonia, Croația, Moldova, Spania, Georgia, Ucraina, Jordania, Portugalia, Albania, Bulgaria, Bosnia –Herzegovina, Macedonia.

Obiectivele proiectului sunt:
-cunoașterea culturii și tradițiilor din țările partenere;
-activități colaborative pe teme propuse, conform planului de activități realizat de fondatorii proiectului;
-educarea sentimentelor de prietenie, toleranţă, armonie şi bună dispoziţie în relaţiile cu elevii din unitățile partenere;
-antrenarea elevilor în activităţi educative, stimularea potentialului artistic-creativ al elevilor;
-crearea unui climat constructiv de emulaţie între cadrele didactice din școlile /instituțiile partenere;
-formarea deprinderii de a lucra în echipă, dezvoltarea creativității literare și artistice prin utilizarea unor instrumente digitale.