În ajun de prăznuire a Sfântului Mucenic Dimitrie (26.10), la Şcoala Nr. 22 Galaţi, a fost organizată o slujbă religioasă, în cinstea acestui mare sfânt al Bisericii şi ocrotitor al instituţiei, la care au luat parte: conducerea şcolii, profesorii, învăţătorii, educatorii, elevi ai şcolii, preotul paroh şi părinţi ai elevilor.
Sărbătoarea a început cu slujba de rugăciune pentru cei ce trudesc în şcoala noastră şi cu cea de pomenire a profesorilor trecuţi la cele veşnice, arătând prin aceasta că amintirea lor rămâne vie.
Aceasta a fost ultima activitate din seria celor care s-au desfăşurat în Săptămâna „Porţilor deschise” de anul acesta.