Despre legi ṣi dreptate

Ȋn cadrul parteneriatului încheiat cu Curtea de Apel Galaṭi, elevii claselor a V-a au participat joi, 28 martie 2019, la activitatea de educaṭie juridică cu tema “Despre legi ṣi dreptate”, desfăṣurată la sediul instituṭiei.

Activitatea a avut drept obiective informarea elevilor cu privire la rolul ṣi importanṭa sistemului judiciar, cunoaṣterea ṣi înṭelegerea drepturilor conferite de lege, educarea civică a acestora în spiritul respectării legilor ṣi prevenirii săvârṣirii faptelor antisociale.

Astfel, elevii au aflat informaṭii utile despre specificul ṣi organizarea instanṭelor judecătoreṣti, sistemul de drept, culorile robelor din justiṭie, semnificaṭia ciocănelului utilizat de judecător.

Elevii au vizitat compartimentele de arhivă curentă ale instituṭiei,   oferindu-li-se explicaṭii cu privire la activitatea diverselor profesii juridice (procuror, grefier, avocat, judecător). Ȋn final, elevii au fost introduṣi într-o sală de judecată unde au avut loc discuṭii despre pericolele existente în societate ṣi consecinṭele nerespectării legilor.

Activitatea a răspuns aṣteptărilor elevilor, care ṣi-au manifestat dorinṭa de a mai participa la astfel de activităṭi pe viitor.

Consilier educativ,

Prof. Avram Paula – Roxana