ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 22 ȘI MAREA UNIRE

MAREA UNIRE de la 1 Decembrie 1918 reprezintă un eveniment major în istoria României.

Pentru a sărbători Anul Centenarului,  Școala Gimnazială Nr. 22  propune elevilor săi o abordare interdisciplinară  a evenimentului, menită să le dezvolte creativitatea, imaginația și respectul față de cei care au contribuit la realizarea ROMÂNIEI MARI.

Elevii și cadrele didactice   împreună cu diverși parteneri  desfășoară activități  cu impact atât în rândul elevilor cât și a comunității locale.

Prin aceste activități, sărbătorim credința românilor care au făcut Unirea că toată suflarea românească trebuie să trăiască împreună, într-un singur stat ”ROMÂNIA”  și ambiția românilor de a rămâne împreună după 100 de ani de la MAREA UNIRE.

Director,

Prof. Valentina Tudorache