Daily Archives: 05/02/2020

5 februarie – ZICI pentru Aici: Citim împreună pentru a vindeca planeta!

Aflată la a patra ediție națională organizată de CIR, ZICI este parte a unui eveniment global organizat de către LitWorld din 2010 și marcat anual de milioane de oameni în peste 100 de țări.

Anul acesta CIR dorește să dedice ZICI (Ziua Internațională a Cititului Împreună) 2020 viitorului: al copiilor și al planetei deopotrivă. Bine ați venit la ZICI pentru Aici: Citim împreună pentru a vindeca planeta!

Elevii clasei a V-a B îndrumați de doamna profesoară Gaiu Florentina și-au împărtășit impresiile după ce și-au prezentat cărțile preferate deoarece cele mai fericite cărți sunt cele împărtășite la Școala Gimnazială Nr. 22  Galați.

Noi sărbătorim ZICI o dată pe an pentru a face tare și clar mesajul esențial:
Citiți împreună.
20 de minute în fiecare zi.
Indiferent de vremea de afară și din interior.

Când citim împreună cu copiii, schimbăm lumea! Când citim împreună pentru a vindeca planeta, plantăm semințele pentru o zi de mâine mai sănătoasă!

Z.I.C.I. la Școala Gimnazială Nr. 22 Galați

Cărțile au devenit pentru elevii Școlii Gimnaziale Nr.22 Galați atracția zilei. Fiecare dintre ei, cu un volum preferat a creat o atmosferă prietenoasă în care lectura a stârnit noi pasiuni sau curiozități.

Bucuria se citea pe chipurile școlarilor atunci când povestea își dezvăluia secretele, astfel încât unii dintre ei au dorit să împărtășească colegului din apropiere ceea ce a citit.

Chiar și cadrele didactice s-au alăturat grupului de lectură tocmai pentru a sublinia ideea că cititul adaugă valoare fiecărei persoane care citește.

Chiar dacă spațiul a fost unul necovențional, participanții la eveniment au reușit să construiască toate premisele unui exercițiu eficient de lectură.