ADMITERE 2020

Calendarul organizării și desfășurării admiterii în învățământul liceal de stat 2020-2021

Metodologia de organizare și desfășurare și structura probelor de aptitudini pentru admiterea în liceele vocaționale

Planul de școlarizare la clasa a IX-a , liceu, zi pentru anul școlar 2020-2012

ÎNSCRIERI PREȘCOLARI 2020 GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL NR. 14

Înscrierile (pentru copiii nou veniți) au loc în două perioade diferite:

Etapa I:        8 iunie 2020 – 3 iulie 2020

Etapa a II-a: 20 iulie 2020 – 10 august 2020

LUNI – VINERI  în intervalul orar 08.00-16.00

Documente necesare:

• Certificat de naştere copil – copie;
  • Carte de identitate părinţi – copie;
  • Hotărâre judecătorească (dacă este cazul);
  • Cerere înscriere;
  • Dovadă de vaccinări – original;
  • Adeverință medicală de intrare în colectivitate conform Ordinului 1002/2015.

Ocuparea locurilor libere după finalizarea etapei de reînscriere

Aceasta se va realiza:

1. În ordinea descrescătoare a grupelor de vârstă, respectiv: grupa mare, grupa mijlocie și grupa mică, cu respectarea prevederilor din legislației în vigoare;
  2. În situația în care numărul de cereri de înscriere a copiilor în învățământul preșcolar, primite de la părinți, este mai mare decât numărul de locuri libere, vor fi aplicate, succesiv, criterii de departajare generale și criterii de departajare specifice, după cum urmează:

Criteriile generale de departajare sunt următoarele:

• Existența unui document care dovedește că este orfan de ambii părinți (situația copilului care provine de la o casă de copii/un centru de plasament/plasament familial se asimilează situației copilului orfan de ambii părinți);
  • Existența unui document care dovedește că este orfan de un singur părinte;
  • Existența unui frate/ a unei surori înmatriculat/ înmatriculate în unitatea de învățământ respectivă;

Existența unui certificat medical de încadrare în grad de handicap a copilului.

Campanie „Fii liber!”

INFORMARE PUBLICĂ

Proiectul ”Arta care iluminează”

În perioada 24-26 februarie 2020 Școala Gimnazială Nr. 22 Galați a găzduit Proiectul ”Arta care iluminează” derulat în parteneriat cu doamna Elena Harja-pictor și scriitor de literatură pentru copii- în calitate de promotor proiect și coordonat la nivelul școlii de doamna prof. Gaiu Florentina.

Doamna Elena Harja, scriitor de literatură pentru copii, a lecturat copiilor din toate clasele multe dintre poveștile sale, încurajându-i sa citească, antrenându-i pe copii în discuții despre valorile morale reliefate în cărțile pe care le citesc.

De asemenea, doamna Elena Harja împreună cu ceilalți doi voluntari care au însoțit-o, le-a prezentat copiilor câteva din picturile sale, ilustrând chiar poveștile citite, evidențiind necesitatea că arta, în orice formă a sa trebuie să promoveze valorile morale.

Proiectul ”Arta care iluminează”, a avut în vedere implicarea tuturor elevilor, atât de nivel primar, cât și gimnazial și a fost un impact pozitiv în rândul copiilor.